Choď na obsah Choď na menu
 


http://svetpohladnic.sk/obrazok/bratislava/petrzalka/679.htmlhttp://slowo.sk/2009/08/bratislava-plati-prisny-zakaz-prikrmovania-zvierat-v-petrzalke/http://spravy.pravda.sk/petrzalka-ma-dostat-trojkolajnu-trat-dwy-/sk_regiony.asp?c=A090901_160612_sk_regiony_p12http://peniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A080428_071428_sk_phypo_p01Petržalka

Hlavnými cestnými ťahmi v Petržalke sú cesty Panónska, Dolnozemská a Einsteinova. Najmä okolo Panónskej prebieha rozsiahla výstavba nových objektov, vyvíja sa aj Einsteinova ulica. Cez Petržalku uprostred Einsteinovej ulice prechádza diaľnica D1, spájajúca hraničný prechod s Rakúskom a diaľnicou smerom na Žilinu. Diaľnica prechádza cez Prístavný most a napája sa aj na Most Lafranconi.

V prvej polovici 20. storočia cez Petržalku premávala pravidelná električková, resp. železničná linka z Bratislavy do Viedne cez Starý most, ktorá sa plánuje obnoviť do roku 2013.

Na Kopčianskej ulici pri začiatku Petržalského korza je nedávno zrekonštruovaná železničná stanica Bratislava-Petržalka, odkiaľ sa dá dostať do Viedne moderným vlakom Bombardier Talent rakúskych železníc za približne 1 hodinu na stanicu Wien Südbahnhof. Táto železničná linka zatiaľ čiastočne nahrádza zrušenú električkovú linku do Viedne.

Na rozdiel od mestských častí na ľavom brehu Dunaja, mestská hromadná doprava v Petržalke je v súčasnosti zabezpečovaná výlučne autobusmi. Toto sa má zmeniť po dokončení nosného systému mestskej hromadnej dopravy založenom na rýchlodrážnej električke, ktorá sa mala začať stavať v roku 2007 (čo sa nestalo, momentálne sa spracúva projektová dokumentácia). Táto trať má spojiť Petržalku s ľavobrežným centrom Bratislavy a má viesť od Janíkovho dvora cez Starý most po Šafárikovo námestie kde sa napojí na súčasnú sieť električiek. Uvažovalo sa o troch riešeniach vedenia trate, a to povrchovom, polozapustenom a estakádnom, avšak v súčasnosti sa presadzuje variant podpovrchový, v tzv. plytkom tuneli. Spojenie s druhým brehom bude zabezpečené v tuneli pod Dunajom v rámci združenej investície so ŽSR. Mesto Bratislava plánuje vybudovať aj paralelnú električkovú trasu cez Starý most.

Napriek tomu, že je Petržalka ako jediná významná mestská časť lokalizovaná na pravom brehu Dunaja, spojenie s centrom mesta je pomerne rýchle, zo zastávky Aupark sa dá dostať autobusom na zastávku Zochova cez Nový most za približne 5 minút. Do Starého Mesta je z Petržalky pomerne jednoduchý prístup prostredníctvom autobusov, ktoré premávajú cez všetkých 5 mostov, vrátane Starého mosta, ktorý je od 1. januára 2009 pre individuálnu automobilovú dopravu uzavretý. Na prístup do užšieho centra sa používajú hlavne 3 mestské mosty, teda Starý most, Nový most a Most Apollo, na tranzitnú dopravu zase 2 diaľničné mosty, Most Lafranconi a Prístavný most.

Dejiny [upraviť]

Historické záznamy o Petržalke existujú od roku 1225. V roku 1866 mala Petržalka 594 obyvateľov a 103 domov. V roku 1920 tu žilo 10-tisíc obyvateľov, pred druhou svetovou vojnou 20-tisíc.

Petržalka bola prvýkrát permanentne pripojená k Bratislave v roku 1891, keď bol postavený prvý železničný most. Predtým existovali iba drevené mosty, ktoré boli často poškodzované povodňami a mrazom.

Po vzniku Československa to bola najväčšia dedina v krajine, pričom mala viac obyvateľov ako niektoré väčšie mestá (napr. Senica, Martin, Lučenec, Poprad, Zvolen a pod.). Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami tu žili predovšetkým Nemci, okrem toho Slováci, Česi, Maďari, Židia, Bulhari, Chorváti a Rómovia.

V roku 1938 bola pripojená k nacistickému Nemecku na základe Mníchovskej dohody, po druhej svetovej vojne bola však vrátená Československu. V roku 1946 sa oficiálne stala súčasťou Bratislavy, vtedy mala 106 ulíc, pričom názvy boli z veľkej časti rovnako ako názvy ulíc v Bratislave. Ovsište ešte administratívne patrilo do Prievozu.

Panelová výstavba [upraviť]

Koncom 60. rokov 20. storočia, keď bol primátorom Milan Hladký, sa vypísala medzinárodná súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka. Riešené územie malo rozlohu 1806 ha a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál. Územie bolo charakteristické existujúcim rozsiahlom parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov. V riešení štúdie malo byť čo najviac rešpektovaný ráz územia v celkovom obraze mesta. Program stavby požadoval riešiť:

  • obytné územie pre 100 000 obyvateľov s komplexnou bytovou vybavenosťou
  • Fakultu fyzikálnej chémie SVŠT
  • výskumné pracovisko ČSAV
  • výstavisko
  • telovýchovné zariadenia celomestského významu
  • dobudovanie existujúcej dostihovej dráhy na medzinárodnú úroveň
  • plocha pre priemysel bola záväzne vymedzená

Urbanistická súťaž mestského sektoru Bratislava-Petržalka bola asi najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou storočia, a výsledky tejto súťaže sa aj realizovali. Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, svedčí o tom aj to, že súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala Rada Mestského národného výboru k 15. júnu 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Súťaž bola verejná a anonymná. Právoplatne sa na súťaž zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín. No v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín. Na najvyššom mieste bola udelená tretia cena kde sa ocitlo päť návrhov. Záverečnú podobu vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte, no napriek tomu sa podarilo základnú funkciu naplniť.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Aliespress, score

(HarryHub, 8. 5. 2020 21:57)

#radioflyer | Benefits of the Radioflyer Online Store
Radioflyer is an American company that sells children's toys. She is known for her popular red toy van. In addition, Radioflyer also produces children's scooters, tricycles, bicycles for older children, and toy horses. The company was founded in 1917, and today is one of the most popular children's goods stores in the world.
https://shoplety.blogspot.com/2020/05/radioflyer.html

new nordic healthcare aretenb.se

(aretenb.se, 8. 5. 2020 18:30)


Hello, i think that i saw you visited my site so i came to return the want?.I'm trying to to find issues to enhance my website!I assume its ok to make use of some of your ideas!! cher.aretenb.se/delicious-dishes/new-nordic-healthcare.php new nordic healthcare

versace collection skor aresgrb.se

(aresgrb.se, 8. 5. 2020 17:46)


Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing this post and the rest of the website is also really good. daami.aresgrb.se/music/versace-collection-skor.php versace collection skor

topical vitamin c tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 8. 5. 2020 13:40)


Great post. I was checking continuously this blog and I'm impressed! Very helpful info specially the final section :) I deal with such info much. I was looking for this particular info for a very lengthy time. Thanks and best of luck. tastyandinteresting.be/beautiful-things/mannen-p-taket-hela-filmen.php topical vitamin c

Stairs and fences made of glass, wood, metal

(Lemon Rip, 8. 5. 2020 9:17)

As a rule, having asked a question of installation of a ladder in the house, owners don't assume that the ladder and its protection are two absolutely different products. Well, if the same company, like us, is engaged in the arrangement of turnkey facilities and can offer to make a ladder and metal fences on it in one set, but in practice it is rare. Therefore, before any owner of the stairs in the house the question arises: how to make it safe, we guarantee the best conditions for cooperation thanks to our own production, high potential design office and focus on long-term mutually beneficial partnership. Here you can buy not only standard fencing for stairs, but also design, made to order and is amazingly cheap. New construction technologies, developing rapidly, allow to use light, modern, reliable and weightless structures. Stair railings made of stainless steel are such that the price thereof is acceptable. Railings made of reliable material: an important structural element, part of the design of the building, the guarantors of safety and easy descent and ascent the stairs. Protections for ladders which are offered by our company differ in reliability, resistance to various aggressive influences and faultless appearance. In addition, their manufacture takes into account all kinds of standards and requirements relevant to this group of products. It is difficult to imagine a building in which there will be no stair railings, the presence of which increases the convenience, safety when moving. Note that today for the manufacture of construction offers a large selection of elements with which it is possible to quickly perform the installation of the structure, which for many years will last without losing the original qualities. Manufacturing and installation of stainless steel stairs is inexpensive compared to designs from other materials with equal quality characteristics. However, stainless steel is much more popular material-it is easy to handle, combine with other materials, install and care for the finished product

vilken photoshop ska man valja aretenb.se

(aretenb.se, 8. 5. 2020 6:37)


It's nearly impossible to find experienced people on this topic, however, you sound like you know what you're talking about! Thanks feifl.aretenb.se/music/vilken-photoshop-ska-man-vaelja.php vilken photoshop ska man valja

att bygga altan med tak tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 8. 5. 2020 3:51)


I blog frequently and I truly appreciate your information. The article has really peaked my interest. I'm going to take a note of your website and keep checking for new information about once per week. I subscribed to your RSS feed as well. tastyandinteresting.be/relaxation/victoria-nails-kista.php att bygga altan med tak

zwarte rok tot knie aretenb.se

(aretenb.se, 7. 5. 2020 19:01)


It's an remarkable post in favor of all the online people; they will obtain benefit from it I am sure. downf.aretenb.se/music/zwarte-rok-tot-knie.php zwarte rok tot knie

schleich hästar lekia tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 7. 5. 2020 18:45)


Hello mates, how is all, and what you desire to say on the topic of this piece of writing, in my view its actually remarkable for me. tastyandinteresting.be/beauty/schleich-haestar-lekia.php schleich hästar lekia

ГҐkpГҐse vinter bugaboo tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 7. 5. 2020 10:48)


I was suggested this blog by my cousin. I am not sure whether this post is written by him as nobody else know such detailed about my problem. You're incredible! Thanks! tastyandinteresting.be/for-men/kpse-vinter-bugaboo.php ГҐkpГҐse vinter bugaboo

ref moisture shampoo aretenb.se

(aretenb.se, 7. 5. 2020 7:46)


Pretty! This has been an extremely wonderful article. Thank you for supplying this info. wrasr.aretenb.se/travels/ref-moisture-shampoo.php ref moisture shampoo

I am looking for a guy for sex

(Bettytot, 7. 5. 2020 3:06)
Have you ever tried cybersex? Let’s give each other pleasure tonight! Click the link - https://cutt.us/ass2020 My nickname is Stella

[url=https://cutt.us/milf2020 ][img]http://skype.miss-bdsm.mcdir.ru/img/3.jpg[/img][/url]

comment reduire les vergetures tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 7. 5. 2020 2:11)


It's great that you are getting ideas from this post as well as from our dialogue made at this place. tastyandinteresting.be/beauty/comment-reduire-les-vergetures.php comment reduire les vergetures

utslag liknar finnar aretenb.se

(aretenb.se, 6. 5. 2020 20:37)


Hi there all, here every person is sharing these familiarity, thus it's good to read this webpage, and I used to visit this weblog all the time. ferto.aretenb.se/trends/utslag-liknar-finnar.php utslag liknar finnar

mauvaise circulation sanguine symptome aresgrb.se

(aresgrb.se, 6. 5. 2020 20:01)


I'm impressed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's both educative and interesting, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The issue is something which too few people are speaking intelligently about. I'm very happy that I stumbled across this during my hunt for something concerning this. circa.aresgrb.se/trends/mauvaise-circulation-sanguine-symptome.php mauvaise circulation sanguine symptome

svenska klubben vasa lunchmeny tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 6. 5. 2020 17:53)


Hi there, after reading this amazing post i am too glad to share my familiarity here with mates. tastyandinteresting.be/useful-tips/svenska-klubben-vasa-lunchmeny.php svenska klubben vasa lunchmeny

娛樂城介紹

(GregoryFleed, 6. 5. 2020 9:46)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

biotherm aquasource night spa aretenb.se

(aretenb.se, 6. 5. 2020 9:14)


I quite like looking through an article that can make people think. Also, many thanks for allowing for me to comment! subsg.aretenb.se/news/biotherm-aquasource-night-spa.php biotherm aquasource night spa

bra ekolod fiske tastyandinteresting.be

(tastyandinteresting.be, 6. 5. 2020 9:12)


Greetings from Ohio! I'm bored to death at work so I decided to check out your website on my iphone during lunch break. I love the info you provide here and can't wait to take a look when I get home. I'm amazed at how quick your blog loaded on my mobile .. I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyhow, good site! tastyandinteresting.be/for-men/bra-ekolod-fiske.php bra ekolod fiske

揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Williambup, 6. 5. 2020 4:10)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100

následující »