Choď na obsah Choď na menu
 


http://svetpohladnic.sk/obrazok/bratislava/petrzalka/679.htmlhttp://slowo.sk/2009/08/bratislava-plati-prisny-zakaz-prikrmovania-zvierat-v-petrzalke/http://spravy.pravda.sk/petrzalka-ma-dostat-trojkolajnu-trat-dwy-/sk_regiony.asp?c=A090901_160612_sk_regiony_p12http://peniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A080428_071428_sk_phypo_p01Petržalka

Hlavnými cestnými ťahmi v Petržalke sú cesty Panónska, Dolnozemská a Einsteinova. Najmä okolo Panónskej prebieha rozsiahla výstavba nových objektov, vyvíja sa aj Einsteinova ulica. Cez Petržalku uprostred Einsteinovej ulice prechádza diaľnica D1, spájajúca hraničný prechod s Rakúskom a diaľnicou smerom na Žilinu. Diaľnica prechádza cez Prístavný most a napája sa aj na Most Lafranconi.

V prvej polovici 20. storočia cez Petržalku premávala pravidelná električková, resp. železničná linka z Bratislavy do Viedne cez Starý most, ktorá sa plánuje obnoviť do roku 2013.

Na Kopčianskej ulici pri začiatku Petržalského korza je nedávno zrekonštruovaná železničná stanica Bratislava-Petržalka, odkiaľ sa dá dostať do Viedne moderným vlakom Bombardier Talent rakúskych železníc za približne 1 hodinu na stanicu Wien Südbahnhof. Táto železničná linka zatiaľ čiastočne nahrádza zrušenú električkovú linku do Viedne.

Na rozdiel od mestských častí na ľavom brehu Dunaja, mestská hromadná doprava v Petržalke je v súčasnosti zabezpečovaná výlučne autobusmi. Toto sa má zmeniť po dokončení nosného systému mestskej hromadnej dopravy založenom na rýchlodrážnej električke, ktorá sa mala začať stavať v roku 2007 (čo sa nestalo, momentálne sa spracúva projektová dokumentácia). Táto trať má spojiť Petržalku s ľavobrežným centrom Bratislavy a má viesť od Janíkovho dvora cez Starý most po Šafárikovo námestie kde sa napojí na súčasnú sieť električiek. Uvažovalo sa o troch riešeniach vedenia trate, a to povrchovom, polozapustenom a estakádnom, avšak v súčasnosti sa presadzuje variant podpovrchový, v tzv. plytkom tuneli. Spojenie s druhým brehom bude zabezpečené v tuneli pod Dunajom v rámci združenej investície so ŽSR. Mesto Bratislava plánuje vybudovať aj paralelnú električkovú trasu cez Starý most.

Napriek tomu, že je Petržalka ako jediná významná mestská časť lokalizovaná na pravom brehu Dunaja, spojenie s centrom mesta je pomerne rýchle, zo zastávky Aupark sa dá dostať autobusom na zastávku Zochova cez Nový most za približne 5 minút. Do Starého Mesta je z Petržalky pomerne jednoduchý prístup prostredníctvom autobusov, ktoré premávajú cez všetkých 5 mostov, vrátane Starého mosta, ktorý je od 1. januára 2009 pre individuálnu automobilovú dopravu uzavretý. Na prístup do užšieho centra sa používajú hlavne 3 mestské mosty, teda Starý most, Nový most a Most Apollo, na tranzitnú dopravu zase 2 diaľničné mosty, Most Lafranconi a Prístavný most.

Dejiny [upraviť]

Historické záznamy o Petržalke existujú od roku 1225. V roku 1866 mala Petržalka 594 obyvateľov a 103 domov. V roku 1920 tu žilo 10-tisíc obyvateľov, pred druhou svetovou vojnou 20-tisíc.

Petržalka bola prvýkrát permanentne pripojená k Bratislave v roku 1891, keď bol postavený prvý železničný most. Predtým existovali iba drevené mosty, ktoré boli často poškodzované povodňami a mrazom.

Po vzniku Československa to bola najväčšia dedina v krajine, pričom mala viac obyvateľov ako niektoré väčšie mestá (napr. Senica, Martin, Lučenec, Poprad, Zvolen a pod.). Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami tu žili predovšetkým Nemci, okrem toho Slováci, Česi, Maďari, Židia, Bulhari, Chorváti a Rómovia.

V roku 1938 bola pripojená k nacistickému Nemecku na základe Mníchovskej dohody, po druhej svetovej vojne bola však vrátená Československu. V roku 1946 sa oficiálne stala súčasťou Bratislavy, vtedy mala 106 ulíc, pričom názvy boli z veľkej časti rovnako ako názvy ulíc v Bratislave. Ovsište ešte administratívne patrilo do Prievozu.

Panelová výstavba [upraviť]

Koncom 60. rokov 20. storočia, keď bol primátorom Milan Hladký, sa vypísala medzinárodná súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka. Riešené územie malo rozlohu 1806 ha a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál. Územie bolo charakteristické existujúcim rozsiahlom parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov. V riešení štúdie malo byť čo najviac rešpektovaný ráz územia v celkovom obraze mesta. Program stavby požadoval riešiť:

  • obytné územie pre 100 000 obyvateľov s komplexnou bytovou vybavenosťou
  • Fakultu fyzikálnej chémie SVŠT
  • výskumné pracovisko ČSAV
  • výstavisko
  • telovýchovné zariadenia celomestského významu
  • dobudovanie existujúcej dostihovej dráhy na medzinárodnú úroveň
  • plocha pre priemysel bola záväzne vymedzená

Urbanistická súťaž mestského sektoru Bratislava-Petržalka bola asi najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou storočia, a výsledky tejto súťaže sa aj realizovali. Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, svedčí o tom aj to, že súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala Rada Mestského národného výboru k 15. júnu 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Súťaž bola verejná a anonymná. Právoplatne sa na súťaž zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín. No v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín. Na najvyššom mieste bola udelená tretia cena kde sa ocitlo päť návrhov. Záverečnú podobu vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte, no napriek tomu sa podarilo základnú funkciu naplniť.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Urob si svoj notebook finančný nástroj s týmto programom. Odkaz - https://goo-gl.ru.com/3EQ

(Henrygom, 5. 11. 2020 22:13)

Tento robot Vám pomôže, aby sa stovky dolárov každý deň.
Odkaz - - https://goo-gl.ru.com/3EQ

We know how to increase your financial stability. Link - https://goo-gl.ru.com/3EQ

(Henrygom, 5. 11. 2020 20:11)

Make yourself rich in future using this financial robot.
Link - https://goo-gl.ru.com/3EQ

Make money online, staying at home this cold winter. Link - https://goo-gl.ru.com/3EQ

(Henrygom, 5. 11. 2020 20:07)

Your money work even when you sleep.
Link - https://goo-gl.ru.com/3EQ

squgarik.se eksem blåsor händer

(squgarik.se eksem blåsor händer, 5. 11. 2020 12:43)


Neat blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Kudos eksem blåsor händer squgarik.se/map25.php

Finančná nezávislosť je to, čo tento robot zaručuje. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(Henrygom, 5. 11. 2020 12:35)

Zarobiť dolárov len sedí doma.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

Váš počítač vám môže priniesť ďalšie príjmy, ak používate tento Robot. Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 5. 11. 2020 3:20)

Len jedno kliknutie môže premeniť dolára $ 1000.
Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

Bohatí ľudia sú bohatí, pretože používajú tohto robota. Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 5. 11. 2020 3:12)

Získajte informácie o najrýchlejšom spôsobe finančnej nezávislosti.
Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

Wow! Tento Robot je skvelý štart pre online kariéru. Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 4. 11. 2020 23:05)

Online zárobky sú najjednoduchší spôsob finančnej nezávislosti.
Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

Potrebuješ peniaze? Dostať ju tu ľahko? Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 4. 11. 2020 22:22)

Automatický robot je najlepší štart pre finančnú nezávislosť.
Odkaz - - https://cutt.ly/agDmla9

Even a child knows how to make money. This robot is what you need! Link - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 4. 11. 2020 20:21)

Let the financial Robot be your companion in the financial market.
Link - https://cutt.ly/agDmla9

Dodatočný príjem je teraz k dispozícii pre každého po celom svete. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(Henrygom, 4. 11. 2020 19:14)

Finančný robot je váš úspech vzorec je nájdený. Prečítajte si viac o tom.
Odkaz - - https://cutt.ly/agDmla9

Vyskúšajte najlepší finančný robot na internete. Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 4. 11. 2020 18:50)

Sledujte, ako vaše peniaze rastú, keď investujete s robotom.
Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

Získajte ďalšie peniaze bez úsilia a zručností. Odkaz - https://cutt.ly/agDmla9

(Henrygom, 4. 11. 2020 17:43)

Zarobiť peniaze na internete pomocou tohto topánok. Naozaj to funguje!
Odkaz - - https://cutt.ly/agDmla9

egluopu.se converse rea herr

(egluopu.se converse rea herr, 4. 11. 2020 10:24)


Hi there, this weekend is good in support of me, for the reason that this time i am reading this enormous informative post here at my house. converse rea herr egluopu.se/map29.php

skavsГҐr pГҐ snoppen munhea.se

(munhea.se, 4. 11. 2020 8:10)


Woah! I'm really loving the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's difficult to get that "perfect balance" between usability and visual appearance. I must say you have done a great job with this. Also, the blog loads very fast for me on Safari. Outstanding Blog! lamus.munhea.se/map7.php skavsГҐr pГҐ snoppen

lediga hyreslägenheter nynäshamn aperca.se

(aperca.se, 4. 11. 2020 1:41)


I do believe all the concepts you have presented on your post. They are very convincing and can definitely work. Nonetheless, the posts are very brief for newbies. Could you please lengthen them a bit from next time? Thanks for the post. passm.aperca.se/map3.php lediga hyreslägenheter nynäshamn

enugn.se

(enugn.se, 3. 11. 2020 7:08)


magnificent issues altogether, you simply gained a new reader. What could you recommend about your submit that you made some days ago? Any certain? enugn.se/map3.php fГҐ bort akne

Urobiť dolárov zostať doma a začala tento topánok. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(Henrygom, 2. 11. 2020 22:59)

Nie je potrebné zostať hore celú noc, ako zarobiť peniaze. Spustite robota.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

bekväma skor göteborg munhea.se

(munhea.se, 2. 11. 2020 19:46)


I really like your blog.. very nice colors & theme. Did you create this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz respond as I'm looking to design my own blog and would like to find out where u got this from. thanks a lot nistm.munhea.se/map8.php bekväma skor göteborg

smala höga badrumsskåp aperca.se

(aperca.se, 2. 11. 2020 8:14)


Nice post. I was checking continuously this blog and I am impressed! Very helpful information specifically the last part :) I care for such info a lot. I was looking for this certain info for a very long time. Thank you and good luck. derse.aperca.se/map3.php smala höga badrumsskåp


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100

následující »