Choď na obsah Choď na menu
 


http://svetpohladnic.sk/obrazok/bratislava/petrzalka/679.htmlhttp://slowo.sk/2009/08/bratislava-plati-prisny-zakaz-prikrmovania-zvierat-v-petrzalke/http://spravy.pravda.sk/petrzalka-ma-dostat-trojkolajnu-trat-dwy-/sk_regiony.asp?c=A090901_160612_sk_regiony_p12http://peniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A080428_071428_sk_phypo_p01Petržalka

Hlavnými cestnými ťahmi v Petržalke sú cesty Panónska, Dolnozemská a Einsteinova. Najmä okolo Panónskej prebieha rozsiahla výstavba nových objektov, vyvíja sa aj Einsteinova ulica. Cez Petržalku uprostred Einsteinovej ulice prechádza diaľnica D1, spájajúca hraničný prechod s Rakúskom a diaľnicou smerom na Žilinu. Diaľnica prechádza cez Prístavný most a napája sa aj na Most Lafranconi.

V prvej polovici 20. storočia cez Petržalku premávala pravidelná električková, resp. železničná linka z Bratislavy do Viedne cez Starý most, ktorá sa plánuje obnoviť do roku 2013.

Na Kopčianskej ulici pri začiatku Petržalského korza je nedávno zrekonštruovaná železničná stanica Bratislava-Petržalka, odkiaľ sa dá dostať do Viedne moderným vlakom Bombardier Talent rakúskych železníc za približne 1 hodinu na stanicu Wien Südbahnhof. Táto železničná linka zatiaľ čiastočne nahrádza zrušenú električkovú linku do Viedne.

Na rozdiel od mestských častí na ľavom brehu Dunaja, mestská hromadná doprava v Petržalke je v súčasnosti zabezpečovaná výlučne autobusmi. Toto sa má zmeniť po dokončení nosného systému mestskej hromadnej dopravy založenom na rýchlodrážnej električke, ktorá sa mala začať stavať v roku 2007 (čo sa nestalo, momentálne sa spracúva projektová dokumentácia). Táto trať má spojiť Petržalku s ľavobrežným centrom Bratislavy a má viesť od Janíkovho dvora cez Starý most po Šafárikovo námestie kde sa napojí na súčasnú sieť električiek. Uvažovalo sa o troch riešeniach vedenia trate, a to povrchovom, polozapustenom a estakádnom, avšak v súčasnosti sa presadzuje variant podpovrchový, v tzv. plytkom tuneli. Spojenie s druhým brehom bude zabezpečené v tuneli pod Dunajom v rámci združenej investície so ŽSR. Mesto Bratislava plánuje vybudovať aj paralelnú električkovú trasu cez Starý most.

Napriek tomu, že je Petržalka ako jediná významná mestská časť lokalizovaná na pravom brehu Dunaja, spojenie s centrom mesta je pomerne rýchle, zo zastávky Aupark sa dá dostať autobusom na zastávku Zochova cez Nový most za približne 5 minút. Do Starého Mesta je z Petržalky pomerne jednoduchý prístup prostredníctvom autobusov, ktoré premávajú cez všetkých 5 mostov, vrátane Starého mosta, ktorý je od 1. januára 2009 pre individuálnu automobilovú dopravu uzavretý. Na prístup do užšieho centra sa používajú hlavne 3 mestské mosty, teda Starý most, Nový most a Most Apollo, na tranzitnú dopravu zase 2 diaľničné mosty, Most Lafranconi a Prístavný most.

Dejiny [upraviť]

Historické záznamy o Petržalke existujú od roku 1225. V roku 1866 mala Petržalka 594 obyvateľov a 103 domov. V roku 1920 tu žilo 10-tisíc obyvateľov, pred druhou svetovou vojnou 20-tisíc.

Petržalka bola prvýkrát permanentne pripojená k Bratislave v roku 1891, keď bol postavený prvý železničný most. Predtým existovali iba drevené mosty, ktoré boli často poškodzované povodňami a mrazom.

Po vzniku Československa to bola najväčšia dedina v krajine, pričom mala viac obyvateľov ako niektoré väčšie mestá (napr. Senica, Martin, Lučenec, Poprad, Zvolen a pod.). Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami tu žili predovšetkým Nemci, okrem toho Slováci, Česi, Maďari, Židia, Bulhari, Chorváti a Rómovia.

V roku 1938 bola pripojená k nacistickému Nemecku na základe Mníchovskej dohody, po druhej svetovej vojne bola však vrátená Československu. V roku 1946 sa oficiálne stala súčasťou Bratislavy, vtedy mala 106 ulíc, pričom názvy boli z veľkej časti rovnako ako názvy ulíc v Bratislave. Ovsište ešte administratívne patrilo do Prievozu.

Panelová výstavba [upraviť]

Koncom 60. rokov 20. storočia, keď bol primátorom Milan Hladký, sa vypísala medzinárodná súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka. Riešené územie malo rozlohu 1806 ha a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál. Územie bolo charakteristické existujúcim rozsiahlom parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov. V riešení štúdie malo byť čo najviac rešpektovaný ráz územia v celkovom obraze mesta. Program stavby požadoval riešiť:

  • obytné územie pre 100 000 obyvateľov s komplexnou bytovou vybavenosťou
  • Fakultu fyzikálnej chémie SVŠT
  • výskumné pracovisko ČSAV
  • výstavisko
  • telovýchovné zariadenia celomestského významu
  • dobudovanie existujúcej dostihovej dráhy na medzinárodnú úroveň
  • plocha pre priemysel bola záväzne vymedzená

Urbanistická súťaž mestského sektoru Bratislava-Petržalka bola asi najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou storočia, a výsledky tejto súťaže sa aj realizovali. Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, svedčí o tom aj to, že súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala Rada Mestského národného výboru k 15. júnu 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Súťaž bola verejná a anonymná. Právoplatne sa na súťaž zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín. No v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín. Na najvyššom mieste bola udelená tretia cena kde sa ocitlo päť návrhov. Záverečnú podobu vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte, no napriek tomu sa podarilo základnú funkciu naplniť.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Robot is the best way for everyone who looks for financial independence. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 16:12)

One dollar is nothing, but it can grow into $100 here.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

There is no need to look for a job anymore. Work online. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 13:20)

Using this Robot is the best way to make you rich.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Make money online, staying at home this cold winter. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 12:50)

Find out about the fastest way for a financial independence.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Financial robot is your success formula is found. Learn more about it. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 12:17)

Dodatočný príjem je teraz k dispozícii pre každého po celom svete.
Odkaz - https://plbtc.page.link/zXbp

Making money can be extremely easy if you use this Robot. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 8:53)

Start making thousands of dollars every week.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Most successful people already use Robot. Do you? Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 8:42)

Join the society of successful people who make money here.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

Financial independence is what this robot guarantees. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 8:17)

Making money in the net is easier now.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

This robot will help you to make hundreds of dollars each day. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 5. 8. 2020 4:00)

Find out about the fastest way for a financial independence.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

The financial Robot is your # 1 expert of making money. Link - https://plbtc.page.link/zXbp

(Henrygom, 4. 8. 2020 23:54)

Earning $1000 a day is easy if you use this financial Robot.
Link - https://plbtc.page.link/zXbp

первосортный веб сайт

(Justinmam, 4. 8. 2020 20:57)

благоустроенный вебресурс https://lolz.guru/market

cellgifter reumatism biverkningar aresgrb.se

(aresgrb.se, 4. 8. 2020 7:33)


Hello to all, how is the whole thing, I think every one is getting more from this web page, and your views are pleasant designed for new users. gunor.aresgrb.se/travels/cellgifter-reumatism-biverkningar.php cellgifter reumatism biverkningar

seriosa dejtingsajter gratis aresgrb.se

(aresgrb.se, 3. 8. 2020 4:31)


I do believe all the concepts you have introduced in your post. They are really convincing and will definitely work. Still, the posts are very quick for starters. May just you please prolong them a little from next time? Thanks for the post. ando.aresgrb.se/travels/serioesa-dejtingsajter-gratis.php seriosa dejtingsajter gratis

kopa gron laser sverige aresgrb.se

(aresgrb.se, 2. 8. 2020 1:07)


Do you mind if I quote a few of your posts as long as I provide credit and sources back to your website? My blog is in the very same area of interest as yours and my visitors would truly benefit from some of the information you present here. Please let me know if this okay with you. Thank you! stanw.aresgrb.se/for-women/koepa-groen-laser-sverige.php kopa gron laser sverige

online pharmacy

(Martyguh, 1. 8. 2020 15:54)

online pharmacy https://amsmotoroils.com/groups/buy-permethrin-insecticide/

tydliga blodadror gravid aresgrb.se

(aresgrb.se, 31. 7. 2020 15:22)


Hi there everyone, it's my first visit at this website, and post is really fruitful designed for me, keep up posting these articles or reviews. brus.aresgrb.se/delicious-dishes/tydliga-bloddror-gravid.php tydliga blodadror gravid

git merge commit aresgrb.se

(aresgrb.se, 31. 7. 2020 1:44)


Hi there to every one, the contents existing at this web page are genuinely awesome for people knowledge, well, keep up the nice work fellows. clarc.aresgrb.se/news/git-merge-commit.php git merge commit

badstallen i stockholm goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 31. 7. 2020 0:49)


whoah this blog is wonderful i really like studying your posts. Stay up the great work! You know, a lot of individuals are hunting around for this information, you could aid them greatly. schizk.goodprizwomen.com/for-women/badstaellen-i-stockholm.php badstallen i stockholm

hander i landskrona aresgrb.se

(aresgrb.se, 30. 7. 2020 5:50)


After looking over a few of the blog articles on your web site, I really appreciate your technique of writing a blog. I bookmarked it to my bookmark site list and will be checking back soon. Please visit my website too and tell me what you think. oben.aresgrb.se/sport/haender-i-landskrona.php hander i landskrona

бартож омега бест

(GeraldKig, 29. 7. 2020 15:47)

Omega best piramida, bartosz scam, omega bartosz, бартош скам, Бартош Нафальский, omega best scam, бартож омега бест, omega best hyip, omega best hyip, bartosz piramida

https://omega.best

Mother of god! I had no idea it would be so hard :-c

(Rubinlaw, 29. 7. 2020 11:47)

Get Essay | Custom made Crafting Solutions | Completely free reediting or funds again | Help save 5% now with all your reduction | Reasonably priced Essay.

https://sites.google.com/view/dissertationhelp584/getting-the-best-freelance-writing-college-papers


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100

následující »