Choď na obsah Choď na menu
 


http://svetpohladnic.sk/obrazok/bratislava/petrzalka/679.htmlhttp://slowo.sk/2009/08/bratislava-plati-prisny-zakaz-prikrmovania-zvierat-v-petrzalke/http://spravy.pravda.sk/petrzalka-ma-dostat-trojkolajnu-trat-dwy-/sk_regiony.asp?c=A090901_160612_sk_regiony_p12http://peniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A080428_071428_sk_phypo_p01Petržalka

Hlavnými cestnými ťahmi v Petržalke sú cesty Panónska, Dolnozemská a Einsteinova. Najmä okolo Panónskej prebieha rozsiahla výstavba nových objektov, vyvíja sa aj Einsteinova ulica. Cez Petržalku uprostred Einsteinovej ulice prechádza diaľnica D1, spájajúca hraničný prechod s Rakúskom a diaľnicou smerom na Žilinu. Diaľnica prechádza cez Prístavný most a napája sa aj na Most Lafranconi.

V prvej polovici 20. storočia cez Petržalku premávala pravidelná električková, resp. železničná linka z Bratislavy do Viedne cez Starý most, ktorá sa plánuje obnoviť do roku 2013.

Na Kopčianskej ulici pri začiatku Petržalského korza je nedávno zrekonštruovaná železničná stanica Bratislava-Petržalka, odkiaľ sa dá dostať do Viedne moderným vlakom Bombardier Talent rakúskych železníc za približne 1 hodinu na stanicu Wien Südbahnhof. Táto železničná linka zatiaľ čiastočne nahrádza zrušenú električkovú linku do Viedne.

Na rozdiel od mestských častí na ľavom brehu Dunaja, mestská hromadná doprava v Petržalke je v súčasnosti zabezpečovaná výlučne autobusmi. Toto sa má zmeniť po dokončení nosného systému mestskej hromadnej dopravy založenom na rýchlodrážnej električke, ktorá sa mala začať stavať v roku 2007 (čo sa nestalo, momentálne sa spracúva projektová dokumentácia). Táto trať má spojiť Petržalku s ľavobrežným centrom Bratislavy a má viesť od Janíkovho dvora cez Starý most po Šafárikovo námestie kde sa napojí na súčasnú sieť električiek. Uvažovalo sa o troch riešeniach vedenia trate, a to povrchovom, polozapustenom a estakádnom, avšak v súčasnosti sa presadzuje variant podpovrchový, v tzv. plytkom tuneli. Spojenie s druhým brehom bude zabezpečené v tuneli pod Dunajom v rámci združenej investície so ŽSR. Mesto Bratislava plánuje vybudovať aj paralelnú električkovú trasu cez Starý most.

Napriek tomu, že je Petržalka ako jediná významná mestská časť lokalizovaná na pravom brehu Dunaja, spojenie s centrom mesta je pomerne rýchle, zo zastávky Aupark sa dá dostať autobusom na zastávku Zochova cez Nový most za približne 5 minút. Do Starého Mesta je z Petržalky pomerne jednoduchý prístup prostredníctvom autobusov, ktoré premávajú cez všetkých 5 mostov, vrátane Starého mosta, ktorý je od 1. januára 2009 pre individuálnu automobilovú dopravu uzavretý. Na prístup do užšieho centra sa používajú hlavne 3 mestské mosty, teda Starý most, Nový most a Most Apollo, na tranzitnú dopravu zase 2 diaľničné mosty, Most Lafranconi a Prístavný most.

Dejiny [upraviť]

Historické záznamy o Petržalke existujú od roku 1225. V roku 1866 mala Petržalka 594 obyvateľov a 103 domov. V roku 1920 tu žilo 10-tisíc obyvateľov, pred druhou svetovou vojnou 20-tisíc.

Petržalka bola prvýkrát permanentne pripojená k Bratislave v roku 1891, keď bol postavený prvý železničný most. Predtým existovali iba drevené mosty, ktoré boli často poškodzované povodňami a mrazom.

Po vzniku Československa to bola najväčšia dedina v krajine, pričom mala viac obyvateľov ako niektoré väčšie mestá (napr. Senica, Martin, Lučenec, Poprad, Zvolen a pod.). Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami tu žili predovšetkým Nemci, okrem toho Slováci, Česi, Maďari, Židia, Bulhari, Chorváti a Rómovia.

V roku 1938 bola pripojená k nacistickému Nemecku na základe Mníchovskej dohody, po druhej svetovej vojne bola však vrátená Československu. V roku 1946 sa oficiálne stala súčasťou Bratislavy, vtedy mala 106 ulíc, pričom názvy boli z veľkej časti rovnako ako názvy ulíc v Bratislave. Ovsište ešte administratívne patrilo do Prievozu.

Panelová výstavba [upraviť]

Koncom 60. rokov 20. storočia, keď bol primátorom Milan Hladký, sa vypísala medzinárodná súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka. Riešené územie malo rozlohu 1806 ha a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál. Územie bolo charakteristické existujúcim rozsiahlom parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov. V riešení štúdie malo byť čo najviac rešpektovaný ráz územia v celkovom obraze mesta. Program stavby požadoval riešiť:

  • obytné územie pre 100 000 obyvateľov s komplexnou bytovou vybavenosťou
  • Fakultu fyzikálnej chémie SVŠT
  • výskumné pracovisko ČSAV
  • výstavisko
  • telovýchovné zariadenia celomestského významu
  • dobudovanie existujúcej dostihovej dráhy na medzinárodnú úroveň
  • plocha pre priemysel bola záväzne vymedzená

Urbanistická súťaž mestského sektoru Bratislava-Petržalka bola asi najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou storočia, a výsledky tejto súťaže sa aj realizovali. Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, svedčí o tom aj to, že súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala Rada Mestského národného výboru k 15. júnu 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Súťaž bola verejná a anonymná. Právoplatne sa na súťaž zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín. No v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín. Na najvyššom mieste bola udelená tretia cena kde sa ocitlo päť návrhov. Záverečnú podobu vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte, no napriek tomu sa podarilo základnú funkciu naplniť.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

215 r40 зима

(Leonardfrall, 30. 11. 2020 10:57)

правильный вебресурс https://coleso.md/255_55_r20_anvelope/ - 215 75 r16 зима, 215 65 r16 лето, 215 70 r15 md

berezovec ru

(Kaseytom, 30. 11. 2020 10:17)

https://berezovec.ru/awject/
https://berezovec.ru/awpany/
https://berezovec.ru/awteka/
https://berezovec.ru/awtgage-calculator/
https://berezovec.ru/awernity-capital/
https://berezovec.ru/awtallment/
https://berezovec.ru/awsidy/
https://berezovec.ru/aws/
https://berezovec.ru/awrantee/
https://berezovec.ru/awperty/
https://berezovec.ru/awperation/
https://berezovec.ru/awmerce/
https://berezovec.ru/awtact/
https://berezovec.ru/awent/login

CS Source Hacks

(Romhiess, 30. 11. 2020 8:26)

good day

CS Condition Zero - Why no one never gets bored

Counter Strike GO is the most noted and most played multiplayer game till now. The game is being played in every part of this world in, every gaming zone, in every PCs and Laptops and even on Nearly every Xbox.
Counter Strike Global Offensive:

CS 1.6 is actually a modification of Half-life game which had already been released in the late 90's. This first person shooter game is a tactical and skill based FPS which tests the brain and responsive abilities of the player. Valve Inc took the reins of programming this FPS in the 2000s, changed it by adding some new varied and epic add ons to the game.

Counter Strike Condition Zero has been a source of fun for the players since its inception. The question is why? Well, it is actually that kind of shooter which rarely actually gets out of the grace even if one plays it for decades.
Why Counter Strike Condition Zero is addicting:

One can simply never get accustomed to it since it allows the players to customize it according to their styles and preferences. One of the main uses of this freedom is called "aimbotting". https://leaguecheats.com - CSGO Hacks are the most annoying part of mp gaming and all of the gamers have actually become the hackers by the time they are good at the game. Some may want to play the game on the newb levels and the maps with which they are used to but the fact is that most of the expert gamers just want some different things to increase their interest in that game. LeagueCheats hacks works on WarGods, WarGodz, sXe injected, https://leaguecheats.com/wiki/esportal-cheats-hacks/ - Esportal, GamersClub, EAC, Challengeme.gg, 99damage, FaceIT, SoStronk, PVPRO, GOLeague, ChallengerMode, FastCup CSGO, Akros, VAC, VACNET, Gfinity, CEVO, ESL, FaceIT Server Side, SourceMod Anti cheat, KAC, PopFlash, Kickback, and ZenGaming. https://leaguecheats.com/wiki/ - Buy CSGO Hacks

So, one can compose different maps for their own gameplay or for their hosted servers. Isn't it cool that you play every session on various maps and then players try to get command over that particular map by practising over and over via brutal engagements. This in my point of view is the major reason why no one ever leavers even after lots of maps.

The leavels can be customised through multiple programs and software, which are totally free to use and one can be skilled in it by watching different tutorials. Most people think that Counter Strike Global Offensive came with tons of levels but the fact is that it came only with some simple maps but over time the modders created some different distinct maps on the Valve editor platform which the users have been downloading them via different websites.

Another piece which is keeping Counter Strike Condition Zero fresh and exciting is the option to make your own servers. One can make a separate root for their own team so that they can have some varied battles with each other or they can invite other clans for a scrim.

Also, there are also many interesting spray logos available which the users can customize and can spray them on the walls or anything else. The spray logos actually show the hold of the particular players or clans.

In other terms customizing Counter Strike Source was never as easy before. Now one can never get used to this exciting action game.

Also, within all the titles that have multiple modes are installed several features that are providing the gamers with noteworthy moments spent in front of the PC. Whether you are a child or already a grown up it is impossible not to have played at least for once Condition Zero .

Zarobte tisíce dolárov. Finančné robot Vám pomôže to urobiť! Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 30. 11. 2020 6:03)

Dokonca aj dieťa vie, ako zarobiť peniaze. Tento robot je to, čo potrebujete!
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

Spustite najlepší investičný nástroj, ktorý začne zarábať peniaze dnes. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 30. 11. 2020 5:55)

Sledujte, ako vaše peniaze rastú, keď investujete s robotom.
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

Start your online work using the financial Robot. Link - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 30. 11. 2020 5:32)

This robot will help you to make hundreds of dollars each day.
Link - https://is.gd/HWDxGZ

The huge income without investments is available. Link - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 30. 11. 2020 5:31)

We know how to become rich and do you?
Link - https://is.gd/HWDxGZ

Finančný robot je váš úspech vzorec je nájdený. Prečítajte si viac o tom. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 30. 11. 2020 1:00)

Nebojte sa kúpiť všetko, čo chcete s dodatočným príjmom.
Odkaz - - https://is.gd/HWDxGZ

Každý, kto potrebuje peniaze, by mal vyskúšať tohto robota. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 30. 11. 2020 0:36)

Spustite robota a nechajte ho priniesť peniaze.
Odkaz - - https://is.gd/HWDxGZ

Zarábať peniaze na internete je jednoduché, ak používate robota. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 29. 11. 2020 20:35)

Zarobiť dolárov len sedí doma.
Odkaz - - https://is.gd/HWDxGZ

Každý si môže zarobiť toľko, koľko chce teraz. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 29. 11. 2020 20:28)

Každý váš dolár môže premeniť $ 100 po obede tohto robota.
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

225 70r15

(BobbyKic, 29. 11. 2020 11:31)

высококачественный веб сайт https://coleso.md/235_50_r18_anvelope/ - 215 65 r16, 205 75r15c, 225/70 R15

Zarábaní peňazí môže byť veľmi jednoduché, ak používate tento Robot. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 28. 11. 2020 22:47)

Dokonca aj dieťa vie, ako urobiť 100 dolárov dnes.
Odkaz - - https://moneylinks.page.link/6SuK

Nech je finančný Robot vaším spoločníkom na finančnom trhu. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 28. 11. 2020 8:32)

Bohatí ľudia sú bohatí, pretože používajú tohto robota.
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

Vyskúšajte automatický robot, aby ste zarábali celý deň. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 28. 11. 2020 7:33)

Vieme, ako zvýšiť vašu finančnú stabilitu.
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

Dokonca aj dieťa vie, ako urobiť 100 dolárov dnes. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 28. 11. 2020 4:03)

Tento robot vám môže priniesť peniaze 24/7.
Odkaz - - https://is.gd/HWDxGZ

Stále nie je milionár? Oprav to teraz! Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 28. 11. 2020 0:36)

Vieme, ako zvýšiť vašu finančnú stabilitu.
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

Making money is very easy if you use the financial Robot. Link - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 27. 11. 2020 22:42)

The best way for everyone who rushes for financial independence.
Link - https://is.gd/HWDxGZ

Zarábať $ 1000 denne je jednoduché, ak používate tento finančný Robot. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 27. 11. 2020 16:23)

Finančný robot vám stále prináša peniaze počas spánku.
Odkaz - - https://is.gd/HWDxGZ

Naučte sa robiť stovky chrbtov každý deň. Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ

(Henrygom, 27. 11. 2020 9:07)

Finančný Robot je váš expert # 1 na zarábaní peňazí.
Odkaz - https://is.gd/HWDxGZ


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100

následující »