Choď na obsah Choď na menu
 


http://svetpohladnic.sk/obrazok/bratislava/petrzalka/679.htmlhttp://slowo.sk/2009/08/bratislava-plati-prisny-zakaz-prikrmovania-zvierat-v-petrzalke/http://spravy.pravda.sk/petrzalka-ma-dostat-trojkolajnu-trat-dwy-/sk_regiony.asp?c=A090901_160612_sk_regiony_p12http://peniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A080428_071428_sk_phypo_p01Petržalka

Hlavnými cestnými ťahmi v Petržalke sú cesty Panónska, Dolnozemská a Einsteinova. Najmä okolo Panónskej prebieha rozsiahla výstavba nových objektov, vyvíja sa aj Einsteinova ulica. Cez Petržalku uprostred Einsteinovej ulice prechádza diaľnica D1, spájajúca hraničný prechod s Rakúskom a diaľnicou smerom na Žilinu. Diaľnica prechádza cez Prístavný most a napája sa aj na Most Lafranconi.

V prvej polovici 20. storočia cez Petržalku premávala pravidelná električková, resp. železničná linka z Bratislavy do Viedne cez Starý most, ktorá sa plánuje obnoviť do roku 2013.

Na Kopčianskej ulici pri začiatku Petržalského korza je nedávno zrekonštruovaná železničná stanica Bratislava-Petržalka, odkiaľ sa dá dostať do Viedne moderným vlakom Bombardier Talent rakúskych železníc za približne 1 hodinu na stanicu Wien Südbahnhof. Táto železničná linka zatiaľ čiastočne nahrádza zrušenú električkovú linku do Viedne.

Na rozdiel od mestských častí na ľavom brehu Dunaja, mestská hromadná doprava v Petržalke je v súčasnosti zabezpečovaná výlučne autobusmi. Toto sa má zmeniť po dokončení nosného systému mestskej hromadnej dopravy založenom na rýchlodrážnej električke, ktorá sa mala začať stavať v roku 2007 (čo sa nestalo, momentálne sa spracúva projektová dokumentácia). Táto trať má spojiť Petržalku s ľavobrežným centrom Bratislavy a má viesť od Janíkovho dvora cez Starý most po Šafárikovo námestie kde sa napojí na súčasnú sieť električiek. Uvažovalo sa o troch riešeniach vedenia trate, a to povrchovom, polozapustenom a estakádnom, avšak v súčasnosti sa presadzuje variant podpovrchový, v tzv. plytkom tuneli. Spojenie s druhým brehom bude zabezpečené v tuneli pod Dunajom v rámci združenej investície so ŽSR. Mesto Bratislava plánuje vybudovať aj paralelnú električkovú trasu cez Starý most.

Napriek tomu, že je Petržalka ako jediná významná mestská časť lokalizovaná na pravom brehu Dunaja, spojenie s centrom mesta je pomerne rýchle, zo zastávky Aupark sa dá dostať autobusom na zastávku Zochova cez Nový most za približne 5 minút. Do Starého Mesta je z Petržalky pomerne jednoduchý prístup prostredníctvom autobusov, ktoré premávajú cez všetkých 5 mostov, vrátane Starého mosta, ktorý je od 1. januára 2009 pre individuálnu automobilovú dopravu uzavretý. Na prístup do užšieho centra sa používajú hlavne 3 mestské mosty, teda Starý most, Nový most a Most Apollo, na tranzitnú dopravu zase 2 diaľničné mosty, Most Lafranconi a Prístavný most.

Dejiny [upraviť]

Historické záznamy o Petržalke existujú od roku 1225. V roku 1866 mala Petržalka 594 obyvateľov a 103 domov. V roku 1920 tu žilo 10-tisíc obyvateľov, pred druhou svetovou vojnou 20-tisíc.

Petržalka bola prvýkrát permanentne pripojená k Bratislave v roku 1891, keď bol postavený prvý železničný most. Predtým existovali iba drevené mosty, ktoré boli často poškodzované povodňami a mrazom.

Po vzniku Československa to bola najväčšia dedina v krajine, pričom mala viac obyvateľov ako niektoré väčšie mestá (napr. Senica, Martin, Lučenec, Poprad, Zvolen a pod.). Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami tu žili predovšetkým Nemci, okrem toho Slováci, Česi, Maďari, Židia, Bulhari, Chorváti a Rómovia.

V roku 1938 bola pripojená k nacistickému Nemecku na základe Mníchovskej dohody, po druhej svetovej vojne bola však vrátená Československu. V roku 1946 sa oficiálne stala súčasťou Bratislavy, vtedy mala 106 ulíc, pričom názvy boli z veľkej časti rovnako ako názvy ulíc v Bratislave. Ovsište ešte administratívne patrilo do Prievozu.

Panelová výstavba [upraviť]

Koncom 60. rokov 20. storočia, keď bol primátorom Milan Hladký, sa vypísala medzinárodná súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka. Riešené územie malo rozlohu 1806 ha a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál. Územie bolo charakteristické existujúcim rozsiahlom parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov. V riešení štúdie malo byť čo najviac rešpektovaný ráz územia v celkovom obraze mesta. Program stavby požadoval riešiť:

  • obytné územie pre 100 000 obyvateľov s komplexnou bytovou vybavenosťou
  • Fakultu fyzikálnej chémie SVŠT
  • výskumné pracovisko ČSAV
  • výstavisko
  • telovýchovné zariadenia celomestského významu
  • dobudovanie existujúcej dostihovej dráhy na medzinárodnú úroveň
  • plocha pre priemysel bola záväzne vymedzená

Urbanistická súťaž mestského sektoru Bratislava-Petržalka bola asi najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou storočia, a výsledky tejto súťaže sa aj realizovali. Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, svedčí o tom aj to, že súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala Rada Mestského národného výboru k 15. júnu 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Súťaž bola verejná a anonymná. Právoplatne sa na súťaž zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín. No v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín. Na najvyššom mieste bola udelená tretia cena kde sa ocitlo päť návrhov. Záverečnú podobu vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte, no napriek tomu sa podarilo základnú funkciu naplniť.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Test, just a test

(XRumerTest, 24. 5. 2020 10:32)

Hello. And Bye.

rohnisch w pisces long jkt aresgrb.se

(aresgrb.se, 24. 5. 2020 0:19)


This post offers clear idea in support of the new viewers of blogging, that in fact how to do blogging. joda.aresgrb.se/decorations/roehnisch-w-pisces-long-jkt.php rohnisch w pisces long jkt

kantelement xl bygg goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 24. 5. 2020 0:15)


Hello, i think that i saw you visited my blog so i came to “return the favor”.I'm attempting to find things to improve my web site!I suppose its ok to use a few of your ideas!! leli.goodprizwomen.com/useful-tips/kantelement-xl-bygg.php kantelement xl bygg

娛樂城介紹

(JamesBycle, 23. 5. 2020 22:38)

娛樂城介紹


https://forum.tw-sportslottery.com/thread-119-1-1.html

god vegetarisk gryta goodprizwomen.com

(goodprizwomen.com, 23. 5. 2020 4:09)


Hi, i think that i noticed you visited my site thus i came to go back the desire?.I'm attempting to in finding issues to enhance my web site!I suppose its ok to make use of a few of your ideas!! cpilla.goodprizwomen.com/skin-care/god-vegetarisk-gryta.php god vegetarisk gryta

better resource

(Kennethliaro, 23. 5. 2020 2:04)

More Help https://www.affiliate-programs.biz/affiliate-marketing-in-the-bodybuilding-niche/

Aliespress, score

(HarryHub, 22. 5. 2020 17:28)

Top 25 popular and best-selling items with Aliexpress: https://t.co/1Dz92sea2o
Powerbank ZMI.
Wireless keyboard with touchpad Rii.
Walkie talkies KSUN X-30.
Tool kit for car Workpro.
Fitness Tracker Huawei.
Protective glasses.
Quadcopter MLLSE.
Universal backpack.
Tablet PC Carbayta.
Contactless pyrometer Ketotek.
Lamp for drying gel polish LKE.
Fishing Lures.
Bluetooth speaker Pastop.
Xiaomi DVR.
Aun Pocket Smart Projector.
Household vacuum packer.
Prostormer cordless power tools.
Covers and screen protectors.
Bags and cases.
Pulse laser epilator Lescolton.
VR helmet Bobovr.
Action Camera Yi.
Nicron Pocket LED Flashlight.
Xiaomi mi Box S 4K tv Box.
Car radio Podofo.

aresgrb.se

(aresgrb.se, 22. 5. 2020 6:28)


Wow that was odd. I just wrote an extremely long comment but after I clicked submit my comment didn't show up. Grrrr... well I'm not writing all that over again. Anyway, just wanted to say wonderful blog!

mountain wear jackets uradwoun.co

(uradwoun.co, 22. 5. 2020 2:33)


Wonderful website. Plenty of helpful info here. I am sending it to several friends ans additionally sharing in delicious. And certainly, thanks in your sweat! tiders.uradwoun.co/sport/mountain-wear-jackets.php mountain wear jackets

Breeches - singular horseback riding clothing

(Breechesbed, 21. 5. 2020 22:49)

Similar to every discipline of sports activity, horseback riding also calls for particular apparel. It won't mean that without proper gear of the rider, the horse will not canter, but the norm, comfort and ease, appearances play a vital role in any disciplines. Especially horseback riding, namely a discipline from distant past, has generated specific qualities over the years. Breeches are undoubtedly one of these.

Equestrian breeches, coziness, and custom
Equestrian breeches are exclusive horseback riding jeans. For the reason that they do not have seams on the inner edge of the leg, namely in the area where the rider’s leg meets the saddle, they give level of comfort and freedom of actions. This type of strategy for stitching protects your skin from chafing, enables the rider to appropriately saddle the horse and experience for a long period devoid of bad consequences. Breeches is likely to be firmer or puffed throughout the thighs, similar to cavalry breeches.

Presently, the most common are firmer models of breeches, however, there exists still a huge group individuals preferring the cavalry style, e.g. saloons or jodhpurs, having straight or a little bit extending legs. The last design has become well-liked in the 19th century Britain thanks to Jodhpur maharajah playing polo in such outfits.

What defines breeches exceptional?

Breeches are seen as a high waist and grip - short or long. A grip is an additional reinforcement having a layer of suede, leather or silicon that goes far to the knees or along the entire leg. This helps ensure much better tackiness, gluiness, gumminess in the saddle, having said that, the model of the breeches would depend on the rider’s personal preferences.

Full grip breeches possess this added strengthening on the inner side of the pants on the whole length of the place that the rider’s body meets the saddle - in the buttocks to calves. This specific style is especially loved by dressage riders, who want to ride at a trot or canter. Because of limited slippage and excellent adhesiveness, they make it better to stay in the seat.

Knee grip breeches possess the strengthening on the inner side of the knees. This specific model is specially well-liked by jumping riders because it warranties flexibility of movements even at the expense of a minimal grasp. It works at a trot and canter in half-seat.

Materials for breeches
In order for breeches to be as durable as it can be, they must be crafted from high quality components. Fabric is chosen for a given time of year, it is therefore appropriately breathable, isolating, quick-dry, and simple to clear. The fabric need to be slightly flexible and maintain its construction even after lots of laundries.

spontane rode vlekken uradwoun.co

(uradwoun.co, 21. 5. 2020 11:46)


Very nice article, totally what I needed. prude.uradwoun.co/news/spontane-rode-vlekken.php spontane rode vlekken

揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

(Williambup, 20. 5. 2020 17:42)

【揚歌-教學麥克風直營店】官方線上購物網站─JM-180B有線麥克風擴音器│無線麥克風擴音器│揚歌小蜜蜂│專營教學麥克風及教學擴音器

https://mic-shop.com/

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

(Andrecot, 20. 5. 2020 5:39)

第一借錢網擁有全台最多的借錢資訊

https://168cash.com.tw/

蝦皮商城

(PhillipVom, 20. 5. 2020 1:01)

蝦皮商城

https://shopee.tw/ken668999

Urgent loans in the USA

(SarahVok, 20. 5. 2020 0:19)

Urgent loans in the USA. 5 minutes approval in https://maybeloan.com. Fast, easy, safe and secure. Online. - Need $1,000-$5,000 and more fast? - Yes. Bad credit OK. Instant approval. Online 24/7 Customer Service. Get Started now!

купить табак в аптеке

(RobertButty, 19. 5. 2020 22:29)

To everyone who is on a diet today
We send fiery greetings!
We wish to lose weight by the summer,
Become five years younger!
Keep it up! Forward and more!
Let the belly become flat!
Let the diet be good
Not one size will go away!
All! Fridge lock
Count all calories!
Let the mill become slender, thin!
Health to all! Do not get sick!
https://qvrwa.adsbtrk.com/c/9acb0be4d89ecf97

scholl bioprint adapta uradwoun.co

(uradwoun.co, 19. 5. 2020 17:35)


It's hard to come by well-informed people about this topic, however, you seem like you know what you're talking about! Thanks treato.uradwoun.co/beauty/scholl-bioprint-adapta.php scholl bioprint adapta

Hydra сайт

(Hydra-Dwels, 19. 5. 2020 11:34)

https://hydrasite.top - Hydra сайт

mockajacka med pals dam uradwoun.co

(uradwoun.co, 19. 5. 2020 10:32)


Hello! I know this is sort of off-topic however I needed to ask. Does building a well-established website such as yours require a massive amount work? I am completely new to running a blog however I do write in my diary daily. I'd like to start a blog so I can share my experience and feelings online. Please let me know if you have any recommendations or tips for brand new aspiring blog owners. Thankyou! exsi.uradwoun.co/decorations/mockajacka-med-paels-dam.php mockajacka med pals dam

kopa lagenhet i spanien billigt uradwoun.co

(uradwoun.co, 18. 5. 2020 22:42)


This article is truly a good one it assists new internet users, who are wishing for blogging. verlay.uradwoun.co/beauty/koepa-laegenhet-i-spanien-billigt.php kopa lagenhet i spanien billigt


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81

následující »