Choď na obsah Choď na menu
 


http://svetpohladnic.sk/obrazok/bratislava/petrzalka/679.htmlhttp://slowo.sk/2009/08/bratislava-plati-prisny-zakaz-prikrmovania-zvierat-v-petrzalke/http://spravy.pravda.sk/petrzalka-ma-dostat-trojkolajnu-trat-dwy-/sk_regiony.asp?c=A090901_160612_sk_regiony_p12http://peniaze.pravda.sk/sk_phypo.asp?c=A080428_071428_sk_phypo_p01Petržalka

Hlavnými cestnými ťahmi v Petržalke sú cesty Panónska, Dolnozemská a Einsteinova. Najmä okolo Panónskej prebieha rozsiahla výstavba nových objektov, vyvíja sa aj Einsteinova ulica. Cez Petržalku uprostred Einsteinovej ulice prechádza diaľnica D1, spájajúca hraničný prechod s Rakúskom a diaľnicou smerom na Žilinu. Diaľnica prechádza cez Prístavný most a napája sa aj na Most Lafranconi.

V prvej polovici 20. storočia cez Petržalku premávala pravidelná električková, resp. železničná linka z Bratislavy do Viedne cez Starý most, ktorá sa plánuje obnoviť do roku 2013.

Na Kopčianskej ulici pri začiatku Petržalského korza je nedávno zrekonštruovaná železničná stanica Bratislava-Petržalka, odkiaľ sa dá dostať do Viedne moderným vlakom Bombardier Talent rakúskych železníc za približne 1 hodinu na stanicu Wien Südbahnhof. Táto železničná linka zatiaľ čiastočne nahrádza zrušenú električkovú linku do Viedne.

Na rozdiel od mestských častí na ľavom brehu Dunaja, mestská hromadná doprava v Petržalke je v súčasnosti zabezpečovaná výlučne autobusmi. Toto sa má zmeniť po dokončení nosného systému mestskej hromadnej dopravy založenom na rýchlodrážnej električke, ktorá sa mala začať stavať v roku 2007 (čo sa nestalo, momentálne sa spracúva projektová dokumentácia). Táto trať má spojiť Petržalku s ľavobrežným centrom Bratislavy a má viesť od Janíkovho dvora cez Starý most po Šafárikovo námestie kde sa napojí na súčasnú sieť električiek. Uvažovalo sa o troch riešeniach vedenia trate, a to povrchovom, polozapustenom a estakádnom, avšak v súčasnosti sa presadzuje variant podpovrchový, v tzv. plytkom tuneli. Spojenie s druhým brehom bude zabezpečené v tuneli pod Dunajom v rámci združenej investície so ŽSR. Mesto Bratislava plánuje vybudovať aj paralelnú električkovú trasu cez Starý most.

Napriek tomu, že je Petržalka ako jediná významná mestská časť lokalizovaná na pravom brehu Dunaja, spojenie s centrom mesta je pomerne rýchle, zo zastávky Aupark sa dá dostať autobusom na zastávku Zochova cez Nový most za približne 5 minút. Do Starého Mesta je z Petržalky pomerne jednoduchý prístup prostredníctvom autobusov, ktoré premávajú cez všetkých 5 mostov, vrátane Starého mosta, ktorý je od 1. januára 2009 pre individuálnu automobilovú dopravu uzavretý. Na prístup do užšieho centra sa používajú hlavne 3 mestské mosty, teda Starý most, Nový most a Most Apollo, na tranzitnú dopravu zase 2 diaľničné mosty, Most Lafranconi a Prístavný most.

Dejiny [upraviť]

Historické záznamy o Petržalke existujú od roku 1225. V roku 1866 mala Petržalka 594 obyvateľov a 103 domov. V roku 1920 tu žilo 10-tisíc obyvateľov, pred druhou svetovou vojnou 20-tisíc.

Petržalka bola prvýkrát permanentne pripojená k Bratislave v roku 1891, keď bol postavený prvý železničný most. Predtým existovali iba drevené mosty, ktoré boli často poškodzované povodňami a mrazom.

Po vzniku Československa to bola najväčšia dedina v krajine, pričom mala viac obyvateľov ako niektoré väčšie mestá (napr. Senica, Martin, Lučenec, Poprad, Zvolen a pod.). Pred prvou svetovou vojnou a medzi vojnami tu žili predovšetkým Nemci, okrem toho Slováci, Česi, Maďari, Židia, Bulhari, Chorváti a Rómovia.

V roku 1938 bola pripojená k nacistickému Nemecku na základe Mníchovskej dohody, po druhej svetovej vojne bola však vrátená Československu. V roku 1946 sa oficiálne stala súčasťou Bratislavy, vtedy mala 106 ulíc, pričom názvy boli z veľkej časti rovnako ako názvy ulíc v Bratislave. Ovsište ešte administratívne patrilo do Prievozu.

Panelová výstavba [upraviť]

Koncom 60. rokov 20. storočia, keď bol primátorom Milan Hladký, sa vypísala medzinárodná súťaž na riešenie mestského sektoru Bratislava-Petržalka. Riešené územie malo rozlohu 1806 ha a ohraničoval ho tok Dunaja a predpokladaný odtokový kanál. Územie bolo charakteristické existujúcim rozsiahlom parkom a zeleňou záhrad i lesných masívov. V riešení štúdie malo byť čo najviac rešpektovaný ráz územia v celkovom obraze mesta. Program stavby požadoval riešiť:

  • obytné územie pre 100 000 obyvateľov s komplexnou bytovou vybavenosťou
  • Fakultu fyzikálnej chémie SVŠT
  • výskumné pracovisko ČSAV
  • výstavisko
  • telovýchovné zariadenia celomestského významu
  • dobudovanie existujúcej dostihovej dráhy na medzinárodnú úroveň
  • plocha pre priemysel bola záväzne vymedzená

Urbanistická súťaž mestského sektoru Bratislava-Petržalka bola asi najvýznamnejšou slovenskou urbanistickou súťažou storočia, a výsledky tejto súťaže sa aj realizovali. Súťaž vzbudila mimoriadny ohlas, svedčí o tom aj to, že súťažné podmienky si vyžiadalo okolo 700 záujemcov z celého sveta. Súťaž vypísala Rada Mestského národného výboru k 15. júnu 1966 s termínom odovzdania 15. apríla 1967. Súťaž bola verejná a anonymná. Právoplatne sa na súťaž zaregistrovalo 310 účastníkov z 28 krajín. No v stanovenom termíne došlo 84 návrhov z 19 krajín. Na najvyššom mieste bola udelená tretia cena kde sa ocitlo päť návrhov. Záverečnú podobu vypracovali Jozef Chovanec a Stanislav Talaš so spolupracovníkmi. Neskôr sa však Chovanec vzdal účasti na projekte, no napriek tomu sa podarilo základnú funkciu naplniť.

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Už nemusíš pracovať. Stačí spustiť robota. Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 15:57)

Nie je potrebné zostať hore celú noc, ako zarobiť peniaze. Spustite robota.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

Nemajú žiadne finančné zručnosti? Nech Robot zarobiť peniaze pre vás. Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 15:16)

Obrovský príjem bez investícií je k dispozícii.
Odkaz - - https://bit.ly/2IJLNHK

Pozor! Tu si môžete zarobiť peniaze on-line! Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 14:59)

Nech je finančný Robot vaším spoločníkom na finančnom trhu.
Odkaz - - https://moneylinks.page.link/6SuK

Looking forward for income? Get it online. Link - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 9:57)

Každý si môže zarobiť toľko, koľko chce žalovať tento topánok.
Odkaz - - https://bit.ly/2IJLNHK

Your money work even when you sleep. Link - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 6:31)

Rich people are rich because they use this robot.
Link - https://bit.ly/2IJLNHK

Najúspešnejší ľudia už používajú robota. Naozaj? Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 4:03)

Pozrite sa na automatické topánok, ktorý pracuje pre vás 24/7.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

See how Robot makes $1000 from $1 of investment. Link - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 3:24)

Zarobte tisíce dolárov. Platiť nič.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

Tisíce dolárov sú zaručené, ak používate tento robot. Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 17. 11. 2020 3:14)

On-line finančné Robot je váš kľúč k úspechu.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

roubo de banco de ensaio ingles

(GeraldCot, 17. 11. 2020 0:47)

ideias de ensaio de outonowsu informacao de tarefa de casaeditor de ensaio phd popular servico onlinecurso de medicina a distanciaa afirmacao da intencao como escreverensaio expositivo superior ghostwriting sitio de phdtopicos de tese de mba 2012o pearson automatizou a marcacao de ensaiocensura papel de pesquisa incorretoensaio legal escrevendo dicastese e amostra de tracadoexemplos de papel de analise literariosblog alfandegario editando GB de sites webrevista de literatura escrevendo sites web noscomo escrever uma afirmacao de tese brilhantesitios de escritores de analise au
https://datingfrees.site/discurso-persuasivo-sobre-pro-aborto-la-cuestion-de-fondo-el-tema-del/
https://datingfrees.site/papel-de-pesquisa-produtos-verdes-pesquisa/
https://essay-very-easy.co/best-buy-work-schedule-8-ways-to-exercise-on-a-busy/
https://essay-very-easy.online/uw-transfer-essay-cultural-understanding-strategies/
https://alisaqlain.co/using-keto-to-lose-weight-how-2/
https://estudo-online.site/curso-desenho-mecanico-curso-online-mecanico/
https://essay-very-easy.online/workplace-advocacy-for-nurses-code-of-ethics-and-euthanasia/
https://essay-very-easy.co/bad-college-essays-10-mistakes-you-must-avoid/
https://alisaqlain.co/best-weight-loss-supplement-gnc-canada/
https://datingfrees.site/resumo-de-estudo-esforcado-mostra-cv-modulo-elasticidade-concretos-produzidos-com/
https://estudo-online.com/exame-tsh-e-t4-livre/
https://essay-very-easy.online/how-do-i-write-a-letter-for-pay-rise/
https://datingfrees.site/vocabulario-viajes-y-vacaciones-espaol-para-extranjeros/

all types of essaysrules of essay writing bookfast food research paper outline printabledo research papers have titles for abstracthow can i write essay letter for ahow do i write a complaint letterhappiness essay conclusion review template download photoshoporgan donation thesisessay helper app downloadssample political science research paperwrite a topic sentence that is clear and direct sunlightintroduction examples for research papers pdftimes new roman essay format citationrhetorical analysis essay introduction examplehow to write a three page essay pdf wordanimal welfare argumentative essay formatthesis for an analytical essayediting essays online free movies download siteslist of high school research paper topics topicwhat is a good introduction for an argumentative essay format introduction
https://testlirikpas.blogspot.com/2020/10/sample-fiction-analysis-essay.html
https://osbornevunusi.blogspot.com/2020/10/essay-beautiful-addition.html
https://sanfordmadaro.blogspot.com/2020/11/easy-english-newspaper-esl-practice.html
https://trujillonetede.blogspot.com/2020/10/how-to-start-reflection-essay-yahoo.html
https://millersekaru.blogspot.com/2020/10/tik-tok-videos-with-people-writing-on.html
https://ledesusu.blogspot.com/2020/10/how-to-start-off-essay-introducing.html
https://boyerlenuhi.blogspot.com/2020/10/how-do-you-mention-appendix-in-apa.html
https://vincenthenuha.blogspot.com/2020/10/essay-over-mexican-revolution-1810.html
https://bergfaninu.blogspot.com/2020/10/kennedy-ap-lang-essay-outline-topics.html
https://simsbavihu.blogspot.com/2020/10/interesting-high-school-essay-topics.html
https://gilesbivabo.blogspot.com/2020/10/how-to-quote-play-in-essay-mla-7th.html

Robot je najlepší spôsob, ako pre každého, kto hľadá finančnú nezávislosť. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(Henrygom, 16. 11. 2020 22:37)

Nech je finančný Robot vaším spoločníkom na finančnom trhu.
Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

Obrovský príjem bez investícií je k dispozícii, teraz! Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 20:25)

Tento robot Vám pomôže, aby sa stovky dolárov každý deň.
Odkaz - - https://bit.ly/2IJLNHK

Nemáš peniaze? Získajte ho online. Odkaz - https://moneylinks.page.link/6SuK

(Henrygom, 16. 11. 2020 14:17)

Urobte si bohatý v budúcnosti pomocou tohto finančného robota.
Odkaz - - https://bit.ly/2IJLNHK

Using this Robot is the best way to make you rich. Link - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 14:09)

Need money? Earn it without leaving your home.
Link - https://bit.ly/2IJLNHK

Nech je finančný Robot vaším spoločníkom na finančnom trhu. Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 14:08)

Wow! Toto je najrýchlejší spôsob finančnej nezávislosti.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

The online financial Robot is your key to success. Link - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 14:08)

Zarobiť peniaze na internete pomocou tohto topánok. Naozaj to funguje!
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

Wow! Toto je najrýchlejší spôsob finančnej nezávislosti. Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 12:39)

Pri pohľade na ďalšie peniaze? Vyskúšajte najlepší finančný nástroj.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

Let your money grow into the capital with this Robot. Link - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 10:10)

The best online job for retirees. Make your old ages rich.
Link - https://bit.ly/2IJLNHK

Vieme, ako sa stať bohatým a vy? Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

(Henrygom, 16. 11. 2020 1:53)

Bohatí ľudia sú bohatí, pretože používajú tohto robota.
Odkaz - https://bit.ly/2IJLNHK

Našli sme najrýchlejší spôsob, ako byť bohatý. Zisti to tu. Odkaz - https://bit.ly/3pxwXFd

(Henrygom, 16. 11. 2020 1:37)

Peniaze, peniaze! Zarobiť viac peňazí s finančným robotom!
Odkaz - https://bit.ly/3pxwXFd

Online job can be really effective if you use this Robot. Link - https://bit.ly/3pxwXFd

(Henrygom, 15. 11. 2020 16:24)

Sledujte, ako vaše peniaze rastú, keď investujete s robotom.
Odkaz - https://bit.ly/3pxwXFd


« predchádzajúci

1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 | 32 | 33 | 34 | 35 | 36 | 37 | 38 | 39 | 40 | 41 | 42 | 43 | 44 | 45 | 46 | 47 | 48 | 49 | 50 | 51 | 52 | 53 | 54 | 55 | 56 | 57 | 58 | 59 | 60 | 61 | 62 | 63 | 64 | 65 | 66 | 67 | 68 | 69 | 70 | 71 | 72 | 73 | 74 | 75 | 76 | 77 | 78 | 79 | 80 | 81 | 82 | 83 | 84 | 85 | 86 | 87 | 88 | 89 | 90 | 91 | 92 | 93 | 94 | 95 | 96 | 97 | 98 | 99 | 100

následující »